7 powodów, dlaczego warto kontrolować ilość spożywanych makroskładników

7 powodów, dlaczego warto kontrolować ilość spożywanych makroskładników:

Strony czasopism o tematyce fitness pękają w szwach od ilości treści na temat makroskładników: białka, węglowodanów i tłuszczów. Wiemy, że każdy makroskładników ma unikalne korzyści, ale to, co jest szokujące jest to, jak mało kulturystów może powiedzieć, jakie jest ich dzienne spożycie makroskładników. Mówią oni po prostu, że jedzą dużo “czystego jedzenia”. Nie różni się to od tego, jak pytamy kogoś, jak wygląda jego program treningowy i mówią “podnoszę ciężary”. Plan żywieniowo-treningowy powinien być zawsze dobrze przemyślany, jeśli chcesz zmaksymalizować swoje wyniki. Musisz wiedzieć dokładnie, co wprowadzasz do organizmu.
Przedstawiam 7 powodów, dlaczego warto kontrolować ilość spożywanych makroskładników:
1.Dowiesz się BARDZO WIELE na temat żywienia tylko poprzez śledzenie. Może to wydawać się głupie, ale to prawda. Zacząlem czytać etykiety produktów od początku 2012 roku. Analizowałem każdy produkt, który trafiał w moje ręce. Po kilku tygodniach wiedziałem jaki produkt zawiera w przewadze białko, który węglowodany albo tłuszcz. Od 2014 roku zacząłem liczyć a dokładniej kontrolować ilość spożywanych makroskładników. Nauczyłem sie bardzo wiele co zawiera dany produkt i jak mogę wykorzystać go do zaspokojenia moich codziennych makroskładników.
2.Dowiesz się, jaki jest twój poziom kalori na utrzymanie wagi. Poprzez śledzenie ilości spożytego białka, węglowodanów i tłuszczu, będziesz również kontrolować ilość kalorii automatycznie. Białka mają 4 kalorie na gram, węglowodany 4 kalorie na gram, tłuszcz 9 kalorii na gram. Poprzez śledzenie w dłuższym czasie można uzyskać naprawdę dobry obraz tego, czy dana ilość kalorii powoduje u Ciebie wzrost, utrzymanie albo spadek wagi. To będzie bardzo pomocne, jeśli chodzi o wprowadzenie korekt w planie, kiedy planujesz okres przybiernia mięśni albo utratę tkanki tłuszczowej po programie na przybieranie.
3.Efektywne przybieranie tkanki mięśniowej. Nie mogę powiedzieć, jak wiele razy, gdy ludzie są w fazie budowania mięśni mówią “Dlaczego moje mięśnie nie rosną, jem mnóstwo!” Ale kiedy analizuję przypadek i obliczam ich spożycie okazuje się, że jedzą 1750 kalorii. Wtedy jest szok i przysięgają, że myśleli, że spożywają ponad 2500! Poprzez śledzenie spożycia ilości makroskładników, będziesz wiedzieć na jakim poziomie kalorii i makroskładników jesteś. Więc jeśli jesz 1750 kcal, gdzie białka jest 100g, 225g węglowodanów i tłuszczu 50g (pamiętaj białko = 4 kalorie na gram, węglowodany = 4 kalorie na gram, tłuszcz = 9 kalorii na gram) i jeśli waga nie rośnie, to powinno się zwiększyć podaż kalorii do 2000 lub 2100 kalorii. Chodzi o to, że będziesz ŚWIADOMIE kształtować sylwetkę a nie robić to na oko i tracić czas.
4.Efektywne spalanie tłuszczu. Z tego samego powodu, że śledzenie pomaga kontrolować przybieranie tłuszczu i mięśni tak samo pomaga przy utracie tłuszczu. Jeśli nie tracisz tłuszczu i jesz 1600 kalorii, wtedy poznasz o ile można zmniejszyć spożycie makroskładników, aby organizm zaczął korzystać z tkanki tłuszczowej jako źródło energii.
5.Masz dostęp do sporej ilości informacji i produktach. Mamy ułatwione czasy, gdzie prawie każda osoba ma dostęp do komputera albo urządzenia przenośnego, na którym możesz uruchomić liczniki kalorii albo kalkulator kaloryczny. Będziesz mieć podgląd historii spożycia, widzisz co jesz i jak twoje ciało reaguje. Poprzez uczenie się od swojej przeszłości, będzie można lepiej zaplanować przyszłość.
6.Będziesz w stanie kreować przeróżne posiłki samodzielnie i nimi się bawić. Zamiast jeść te same produkty, które rozpisał trener personalny online na efektywne spalanie tłuszczu albo na efektywne przybieranie tkanki mięśniowej, możesz przez śledzenie makroelementów, tworzyć własne posiłki nie przekraczając limitów na makroskładniki. Możesz zaplanować tak posiłki w ciągu dnia zostawiając miejsce na niespodziewany posiłek, np na lunch ze znajomymi z pracy. Wystarczy, że spytasz kucharza ile gramów ziemniaków jest na talerzu i ile waży porcja mięsa.
7.Eliminuje “oszukany posiłek”. Czy kiedykolwiek wystąpił u Ciebie taki dzień, w którym nie było możliwości spożycia normalnego jedzenia, gdzie skończyło się na jedzeniu produktów przetworzonych, kupnych albo fast-foodów i następnego dnia budzisz się z dodatkowym kilogram na wadze. Kilka tygodni ciężkiej pracy poszło na marne ? Dlaczego tak się dzieje ? Ponieważ nie podchodzisz elastycznie do planowania posiłków, nie masz pojęcia jak wdrożyć innych posiłek. Jeśli śledzisz i kontrolujesz ilość przyjmowanych makroskładników, nie masz wyrzutów sumienia i nie czujesz się ofiarą “cheat meal’a”. Tutaj nie ma oszukanych posiłków, wystarczy że wciąż jesteś w limicie twojego dziennego zapotrzebowania na energię z makroskładników. Jeśli twoim znajomi wychodzą na pizzę, nie ma powodów aby do nich nie dołączyć. Zamiast zjeść 2 wielkie pizze, zjedz kilka kawałków pizzy i zmieść się w limicie i potraktuj ten posiłek jak każdy inny. Wiadomo, pizza nie jest najlepszym produktem w procesie kształtowania sylwetki i nie powinna być posiłkiem, który gości u Ciebie każdego dnia ale jeśli pojawia się raz na jakiś czas to masz świadomość tego, że wszystko idzie zgodnie z planem.
Większość badań naukowych dowodzi, że diety NIE DZIAŁAJĄ …nie dlatego, że są błędnie skonstruowane, ale dlatego, że ludzie po prostu nie mogą się ich trzymać i nie są wytrwali w monotonnym spożywaniu tych samych posiłków.
Kontrolowanie ilości spożywanych makroskładników pozwala świadomie kształtować sylwetkę i korzystać z życia.

Zapytaj Mike’a – kliknij aby rozpocząć rozmowę