Caponata

Caponata z przepisu od @jadlonomia

Składniki na 4 porcje obiadowe lub 6 – 8 porcji przystawkowych :

800 g bakłażanów
1/2 łyżki soli
100 ml oliwy
1 duża cebula
1 1/2 laska selera
2 kg świeżych pomidorów
150 g zielonych oliwek
50 ml octu balsamicznego
2 łyżki cukru trzcinowego
2 łyżki uprażonych orzechów pinii (opcjonalnie)
2 łyżki kaparów
2 łyżki rodzynek
sól i pieprz
do podania: natka pietruszki lub bazylia

Przygotowanie:
Ba­kła­ża­ny po­kro­ić w kost­kę i ob­sy­pać solą. Od­sta­wić na kwa­drans, na­stęp­nie wy­ło­żyć na ręcz­nik pa­pie­ro­wy i do­kład­nie osu­szyć.
Ce­bu­lę po­kro­ić w kost­kę, a seler w cien­kie pla­ster­ki. Na dnie du­że­go garn­ka roz­grzać po­ło­wę oliwy, dodać po­kro­jo­ne wa­rzy­wa i pod­sma­żać na małym ogniu przez 4 – 6 minut
Za­go­to­wać dużą ilość go­rą­cej wody. Po­mi­do­ry de­li­kat­nie na­ciąć na krzyż, zalać wrząt­kiem, a na­stęp­nie obrać ze skór­ki i po­kro­ić na ósem­ki. Dodać do sma­żą­cych się wa­rzyw i dusić przez 15 – 20 minut.
W mię­dzy­cza­sie na pa­tel­ni roz­grzać po­zo­sta­łą oliwę i usma­żyć na niej po­kro­jo­ne ba­kła­ża­ny. Sma­żyć na śred­nim ogniu, co jakiś czas mie­sza­jąc przez około 8 – 10 minut.
Kiedy ba­kła­ża­ny będą zło­ci­ste i mięk­kie de­li­kat­nie od­są­czyć je na ręcz­ni­ku pa­pie­ro­wym, a na­stęp­nie dodać do wa­rzyw w sosie po­mi­do­ro­wym wraz ze wszyst­ki­mi po­zo­sta­ły­mi skład­ni­ka­mi.
De­li­kat­nie wy­mie­szać i dusić bez przy­kry­cia przez 10 – 15 minut, do­pra­wić do smaku solą i czar­nym pie­przem. Po­da­wać na go­rą­co z ryżem lub z ulu­bio­nym pie­czy­wem.