Gotowane jajka w wersji z ogórkiem konserwowym , dodatkiem ketchupu i bułka pełnoziarnista

Jakie jaja wybrać?
Na rynku dostępne są jaja różnego pochodzenia – kurze, gęsie, kacze, indycze, przepiórcze, a nawet strusie. Najczęściej wybieramy jaja kur, zwykle jednak nie mamy czasu lub ochoty sprawdzać ich stanu. A warto to robić, bo nie każde jajko jest równie smaczne. Sięgając po opakowanie, zawsze sprawdzajmy nie tylko to, czy jajka nie są zbite, ale też czy mają gładką powierzchnię skorupki i przy potrząśnięciu nie wydają dźwięku. Warto także zwrócić uwagę na oznaczenia na skorupce. W handlu detalicznym dostępne są kurze jaja klasy A. Na skorupce mają stemple z informacjami na temat systemu chowu, kodu państwa, w którym zostały wyhodowane oraz zakładu. Kod systemu hodowli odnosi się do sposobu, w jakim chowane są kury.
0 – oznacza, że jaja pochodzą z produkcji ekologicznej
1 – dotyczy jaj z chowu na wolnym wybiegu,
2 – to jaja z chowu ściółkowego,
3 – odnosi się do jaj z chowu klatkowego.
Specjaliści od żywienia zalecają spożywanie jaj o możliwie niskim kodzie systemu hodowli. Takie jaja są zdrowsze i bardziej wartościowe. Na oznakowaniu jest także informacja o kodzie państwa członkowskiego Unii Europejskiej. W przypadku Polski jest to PL.

Jak ugotować jajko :

1. Niewielki garnek napełnij wodą (tylko tyle, by przykrywała jajko/jajka) i wsyp do niego szczyptę soli – to zmniejszy prawdopodobieństwo pęknięcia skorupki podczas gotowania. Gotuj wodę na dużym ogniu.
2. Kiedy woda zacznie wrzeć, ostrożnie włóż do niej jajko za pomocą łyżki. Jeśli gotujesz ich więcej, rób to szybko, by trafiły do naczynia mniej więcej w tym samym czasie.
3. Gotuj jajka przez 3,5 minuty od włożenia ich do garnka.( na miękko) Jeśli jest ich dużo, musisz ten czas odpowiednio wydłużyć – nawet 15 min może potrwać, nim woda ponownie się zagotuje.
Jajko na twardo można spokojnie gotować 6 minut, jeśli wydłuży się ten czas trochę, nie będzie miało to wielkiego znaczenia.Ewentualnie gotowanie 10 minut może spowodować pękanie jaj.
Oczywiście, na długość gotowania mają wpływ również wielkość i rodzaj jaj Nie bez znaczenia jest też ich pochodzenie – jajka wiejskie trzeba potrzymać we wrzątku nieco dłużej.

-8 jaj rozmiaru M -648 kcal
-10 gramów ketchupu -14 kcal
-bułka pełnoziarnista 90 gramów -236 kcal
– ogórki konserwowe 20 gramów – 4 kcal