Jaja kurze z chrzanem i dodatkiem ketchupu

Jajko kurze zawiera w sobie dużo składników: wody (prawie 75%), białka (ok. 13%), tłuszczu (w tym prawie 4% cennych tłuszczów nienasyconych) oraz węglowodanów. W jajkach znaleźć też można niektóre witaminy – A, D, E, K oraz B2 i B12. Najcenniejszym składnikiem jajka jest białko. To białko pełnowartościowe, które zawiera wszystkie niezbędne dla funkcjonowania organizmu aminokwasy (także te, których nie potrafimy sami wyprodukować). Spożywając jajka, dostarczamy organizmowi także wapnia, żelaza, magnezu, fosforu i potasu – składników mineralnych, bez których wiele narządów wewnętrznych, kości i stawy nie pracowałyby tak wydajnie. Szczególnie istotne dla ochrony przed szkodliwymi czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi substancje zawiera żółtko. Jest źródłem lecytyny, która nie pozwala, by cholesterol odkładał się na ścianach naczyń krwionośnych, a także luteiny, stanowiącej ochronę przed zgubnym promieniowaniem słonecznym i korzystnie wpływającej na wzrok.
 Jak ugotować jajko :

1. Niewielki garnek napełnij wodą (tylko tyle, by przykrywała jajko/jajka) i wsyp do niego szczyptę soli – to zmniejszy prawdopodobieństwo pęknięcia skorupki podczas gotowania. Gotuj wodę na dużym ogniu.
2. Kiedy woda zacznie wrzeć, ostrożnie włóż do niej jajko za pomocą łyżki. Jeśli gotujesz ich więcej, rób to szybko, by trafiły do naczynia mniej więcej w tym samym czasie.
3. Gotuj jajka przez 3,5 minuty od włożenia ich do garnka.( na miękko) Jeśli jest ich dużo, musisz ten czas odpowiednio wydłużyć – nawet 15 min może potrwać, nim woda ponownie się zagotuje.
Jajko na twardo można spokojnie gotować 6 minut, jeśli wydłuży się ten czas trochę, nie będzie miało to wielkiego znaczenia.Ewentualnie gotowanie 15 minut może spowodować pękanie jaj.
Oczywiście, na długość gotowania mają wpływ również wielkość i rodzaj jaj Nie bez znaczenia jest też ich pochodzenie – jajka wiejskie trzeba potrzymać we wrzątku nieco dłużej.

Smacznego!