Łosoś z dzikim ryżem

-kawałek łososia 180gram -290 kcal
-ryż czerwony lub inny do wyboru( brązowy, basmati) 50 gram -174 kcal
-składniki do przyprawienia ryby( pieprz, czosnek, cytryna, sól lub łyżeczka sosu sojowego jako zamiennik soli, ewentualnie łyżeczka miodu..

Przy wyborze łososia zaczynam od przeczytania etykiety, a nawet warto prześledzic firmę, która dostarcza ryby.Dobry łosoś to taki, który jest nie tylko smaczny,ale przede wszystkim bezpieczny, wolny od konserwantów, poddany kontrolą jakości, dotyczy to zarówno łososi hodowlanych jak i dzikich..Kiedy już wybierzemy odpowiednią rybę..należy ją odpowiednio przygotowac…
Odciąc skórę lub ewentualnie przyrządzac ze skórą po uprzednim ściągnięciu łusek nożem..Następnie opłukac, osuszyc i zamarynowac ulubionymi przyprawami..Ja polecam skropic łososia najpierw cyryną,żeby zniwelowac nieprzyjemny rybi zapach, a nastepnie przyprawic czosnkiem, pieprzem, delikatnie solą lub zamiast soli, która nie jest produktem zalecanym ..skropic rybę sosem sojowym..Prościej jednak będzie zrobic mieszankę (marynatę)w naczyniu: sos sojowy, cytryna,czosnek, pieprz i wysmarowac rybę..😉Idealnym dodatkiem jest również łyżeczka syropu klonowego lub miód użyty do przypraw.Gotowego łososia można odstawic na okolo 20 minut do lodówki, by nabrała aromatu przypraw..
Tak przyprawianą rybę wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C ( funkcja grzania góra i dół) na około 20 minut. Podczas pieczenia można rybę przesmarowywac posostałą marynatą, by ryba nadmiernie nie wyschła..
W czasie pieczenia łososia, gotujemy ryż. Do wrzącej osolonej delikatnie wody wrzucamy wybrany ryż.Pamiętajmy,że ryż czerwony gotuje się znacznie dłużej niż biały…pozostaje również bardziej twardy niż inne..
Do obiadu na zdjęciu nie ma dodatku ze świerzych warzyw.. Jest to jednak jak najbardziej wskazane..Dodaj to na cos masz ochotę:)